Pracownia Mikrobiologii Pasz
telefon 94-343-90-31

Zasady przyjmowania próbek

Punkt Przyjęcia Próbek strefa A
Każda próbka powinna być osobno zapakowana, zabezpieczona w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie i uszkodzenie, oznakowana w sposób umożliwiający identyfikację:

  • wycinki z tusz zwierząt rzeźnych - pakowane w sterylne woreczki np. Whirl-Pak, powierzchnia pobranej próbki 20 cm2 (4 krążki po 5 cm2; średnica ok. 2,5 cm; grubość ok. 2 mm), temperatura transportu 1 - 8 ºC (informacja o temperaturze dostarczonych próbek musi być odnotowana w uwagach do zlecenia), czas transportu nie może przekroczyć 24 godzin od momentu pobrania. W przypadku braku możliwości dostarczenia próbek w dniu pobrania, dopuszcza się przechowywanie próbek w temperaturze 3 ºC ± 2 ºC maksymalnie do 24 godzin. Fakt ten należy odnotować w uwagach do zlecenia. W dokumentach towarzyszących próbce oprócz informacji ogólnych powinna być umieszczona data i godzina pobrania wycinków, rodzaj tusz, numery ubojowe
  • wymazy z tusz zwierząt rzeźnych - pakowane w sterylne woreczki np. Whirl-Pak, powierzchnia pobranej próbki 400 cm2, temperatura transportu 1 - 8 ºC (informacja o temperaturze dostarczonych próbek musi być odnotowana w uwagach do zlecenia), czas transportu nie może przekroczyć 24 godzin od momentu pobrania. W przypadku braku możliwości dostarczenia próbek w dniu pobrania, dopuszcza się przechowywanie w temperaturze 3 ºC ± 2 ºC maksymalnie do 24 godzin. Fakt ten należy odnotować w uwagach do zlecenia. W dokumentach towarzyszących próbce oprócz informacji ogólnych powinna być umieszczona data i godzina pobrania wymazów, rodzaj tusz, numery ubojowe.
  • Obiekty z obszaru produkcji i obrotu żywnością (wymazy)
    Próbki powinny być transportowane w temperaturach zalecanych przez normę PN-EN ISO 18593:2018-08: próbki wymazów z powierzchni środowiska produkcyjnego, płytki kontaktowe: od 1 ºC do 8 ºC (informacja o temperaturze dostarczonych próbek musi być odnotowana w uwagach do zlecenia). Pobrane wymazy powinny być dostarczone do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie, najlepiej w dniu pobrania (aby laboratorium rozpoczęło badanie max w ciągu 24 godzin od momentu pobrania wymazów). W dokumentach towarzyszących próbce, oprócz informacji ogólnych (zleceniodawca/właściciel/płatnik, miejsce pobrania próbek, osoba pobierająca próbki - zleceniodawca/przedstawiciel zleceniodawcy/właściciel) należy podać:
    • datę i godzinę pobrania wymazów,
    • nazwy poszczególnych badanych powierzchni z określeniem wielkości powierzchni pobranego wymazu (w cm2), jeżeli wielkość powierzchni pobranego wymazu nie jest znana podać informację - "powierzchnia nieokreślona".
    • sposób pobrania próbek (procedura, przepisy) np. PN- EN ISO 18593:2018-08.

Punkt Przyjęcia Próbek strefa B
Wymagania dotyczące dostarczanych próbek:

  • każda próbka powinna być osobno zapakowana, zabezpieczona w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie i uszkodzenie, oznakowana w sposób umożliwiający identyfikację
  • oznakowanie w sposób umożliwiający identyfikację próbki (np. bezpieczna koperta)
  • próbki do badań urzędowych - wielkość próbki 500 g lub 500 ml
  • próbki do badań usługowych - wielkość próbki nie mniej niż 200 g lub 200 ml
  • w przypadku zlecenia, na którym nie ma informacji odnośnie gramatury przyjmowanych próbek, pracownik Punktu musi dokonać ważenia i umieścić wyniki w uwagach do Umowy/zlecenia
  • w Umowie/zleceniu na wykonanie badań powinna znaleźć się informacja na temat numeru partii, masy lub objętości partii, oznakowania pojemników lub etykiet.

Wykaz metod akredytowanych Pracowni Mikrobiologii Pasz
Lista akredytowanych działań prowadzonych w ramach zakresu elastycznego AB-546 dla Pracowni Mikrobiologii Pasz