Pracownia Mikrobiologii Środków Spożywczych tel.: 094-343-90-41

   Jako Laboratorium spełniające wymagania Polskiego Centrum Akredytacji mamy obowiązek dostosować dokumentację systemową Zakładu o informacje w zakresie dostarczanych próbek do badań: czy próbki zostały pobrane zgodnie z przepisami/normami, czy sposób pobrania próbek gwarantuje ich reprezentatywność, czy pobranie nie gwarantuje reprezentatywności próbek oraz czy pobrano próbki zgodnie z planem pobierania próbek, czy dostarczone próbki nie są objęte planem pobierania próbek. W nowych formularzach zleceń na badania znajdują się te informacje, które prosimy uzupełnić.
Jednocześnie prosimy klientów zlecających nam planowo próbki do badań o dostarczenie harmonogramów badania swoich produktów. Honorujemy również uzgodniony plan badań z klientem w formie ustnej.

Kryteria przyjęcia próbek do badań mikrobiologicznych żywności

  1. Próbki do badań mikrobiologicznych przyjmowane są w dni robocze do godz. 1500. Próbki wymagające badania w tym samym dniu należy dostarczyć do Laboratorium do godziny 1300. Ze względów technicznych oraz w celu sprawnego przeprowadzenia badań wskazane jest powiadomienie pracowni o zamiarze dostarczenia próbek co najmniej w dniu poprzedza-jącym dostarczenie próbki do Laboratorium.
  2. Laboratorium nie pobiera próbek do badań. Za prawidłowe pobranie próbek o badań
    i dostarczenie ich do Laboratorium odpowiada zleceniodawca.
  3. Formularz zlecenia dostępny jest tutaj. Konieczne jest podanie wszystkich danych zawartych w treści formularza zlecenia.
  4. Próbki nie podlegają dzieleniu pomiędzy pracowniami. Do badań zlecanych w różnych pracowniach powinny być dostarczane odrębne próbki, zgodnie z odpowiednimi kryteriami.
  5. Laboratorium może odstąpić od przyjęcia próbek do badań, jeżeli: stan próbki uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie badań, gramatura próbki jest niewystarczająca do liczby zlecanych kierunków badań oraz gdy klient zalega z opłatami za wcześniej dla niego wykonane badania.
  6. W punkcie Przyjęcia Prób dostarczona próbka podlega weryfikacji zgodności z opisem zawartym w zleceniu pod względem stanu, opakowania, gramatury oraz temperatury (gdy jest to wymagane).
  7. Próbki należy dostarczać w opakowaniach czystych, bezwonnych, nieuszkodzonych, zapewniających zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem, oznaczone w sposób umożliwiający ich identyfikację.
  8. Próbki należy dostarczyć w jak najkrótszym czasie od ich pobrania, w torbie termicznej.
    W przypadku konieczności pomiaru temperatury przyjmowanej próbki, pracownik Punktu Przyjęć Próbek dokona takiego pomiaru i odnotuje temperaturę próbki na formularzu Zlecenia na badanie.
  9. Wielkość próbek do badań:
    W przypadku żywności niepakowanej
    (sprzedawanej luzem) wielkość badanej próbki nie może być mniejsza niż 200g
    w przypadku batonów drobnych (parówki, serdelki) za próbkę przyjmuje się kolejne batony o łącznej masie nie mniejszej niż 100g. W przypadku batonów ciętych np. wędzonki, grube kiełbasy odcinek stanowiący próbkę pierwotną nie powinien być krótszy (cieńszy) niż 10 cm
    Produkty paczkowane, pakowane w modyfikowanej atmosferze - opakowanie jednostkowe
    Ryby świeże i mrożone - co najmniej 300g na 1 próbkę
    Przetwory rybne-opakowanie jednostkowe, ryby wędzone minimum 1 tuszka nie mniej niż 250g
    Mięso mielone, garmażeryjne sprzedawane luzem, wielkość badanej próbki nie mniejsza niż 200g, oryginalne opakowania jednostkowe

Wykaz metod akredytowanych Pracowni Mikrobiologii Środków Spożywczych

Lista akredytowanych działań prowadzonych w ramach zakresu elastycznego AB-546 dla Pracowni Mikrobiologii Środków Spożywczych